FURNITURE / Chairs and Stools / Armchair 11457125
*
nr 1145 7125
Bruno Mathsson
(1907-1988), Sverige
Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Wear.
ARMCHAIR, Jetson, design:
Condition: bruksslitage
Bruno Mathsson, born 1907, dead 1988, Swedish designer and architect
Estimate:
4000
Sold:
SEK 5200
Auction date:
Monday November 20 2017
at 18:00:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/11 21:50:21
1
3.000 kr
15/11 23:14:06
2
5.000 kr
17/11 12:24:09
3
3.600 kr
17/11 12:24:09
2
3.800 kr (Robot)
19/11 19:11:13
4
4.400 kr
19/11 19:11:13
2
4.600 kr (Robot)
19/11 19:11:30
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Read more about Retro - 50/60-tal
- Artist/Designer
Bruno Mathsson
Bruno Mathsson, born 1907, dead 1988, Swedish designer and architect
Read more about Bruno Mathsson
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson fåtölj jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol karmstolar stol stolar svensk design svensk konstnär sverige
-
5147 CLUB ARMCHAIRS
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Width: 9..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:10
-
7360 EMMA CHAIRS
one pair, blå plyshklädsel i medaljongmönster, sit..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:59
-
7149 ARMCHAIR
Gustavian style,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
20 maj at 20:39
-
7016 ARMCHAIR
omklädd,
Auction ends
in a week
20 maj at 18:59
-
6116 ARMCHAIRS
2 pcs, röd velourklädsel. Width: 75 cm. Height: 75..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:17
-
7151 ARMCHAIRS
one pair, Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Ulfåsa,
Auction ends
in a week
20 maj at 19:39
*
Bruno Mathsson
Condition: bruksslitage
Bruno Mathsson, born 1907, dead 1988, Swedish designer and architect
Läs om budbetjänten
Read more about Retro - 50/60-tal
Read more about Bruno Mathsson
nr 1145 7125
Bruno Mathsson
(1907-1988), Sverige
Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Wear.
ARMCHAIR, Jetson, design:
Condition: bruksslitage
Bruno Mathsson, born 1907, dead 1988, Swedish designer and architect
Estimate: | 4000 |
---|---|
Sold: | SEK 5200 |
Auction date: |
Monday November 20 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/11 21:50:21 | 1 | 3.000 kr |
15/11 23:14:06 | 2 | 5.000 kr |
17/11 12:24:09 | 3 | 3.600 kr |
17/11 12:24:09 | 2 | 3.800 kr (Robot) |
19/11 19:11:13 | 4 | 4.400 kr |
19/11 19:11:13 | 2 | 4.600 kr (Robot) |
19/11 19:11:30 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...Read more about Retro - 50/60-tal
- Artist/Designer
Bruno Mathsson
Bruno Mathsson, born 1907, dead 1988, Swedish designer and architectRead more about Bruno Mathsson
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson fåtölj jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol karmstolar stol stolar svensk design svensk konstnär sverige
-
5147 CLUB ARMCHAIRS
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Width: 9..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:10 -
7360 EMMA CHAIRS
one pair, blå plyshklädsel i medaljongmönster, sit..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:59 -
7149 ARMCHAIR
Gustavian style,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
20 maj at 20:39
-
7016 ARMCHAIR
omklädd,
Auction ends
in a week
20 maj at 18:59 -
6116 ARMCHAIRS
2 pcs, röd velourklädsel. Width: 75 cm. Height: 75..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:17 -
7151 ARMCHAIRS
one pair, Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Ulfåsa,
Auction ends
in a week
20 maj at 19:39